20.10.2024
Odkrijte e-publikacije ZLU
Zasavska ljudska univerza z veseljem predstavlja e-publikacije*, ki so nastale v okviru različnih projektov, in vas vabimo, da jih odkrijete! Te knjižice vam nudijo dragocena orodja in znanja za izboljšanje kakovosti vašega življenja.Z njimi boste lahko:
- Izboljšali svoje dobro počutje: S praktičnimi nasveti in dobrimi praksami, ki spodbujajo pozitivne odnose in čustveno ravnovesje.
- Usvojili trajnostne kulinarične prakse: Prejeli boste inovativne in zdrave recepte, ki zmanjšujejo odpadke in podpirajo lokalne pridelovalce.
- Spoznali osnove samooskrbe: Spoznali boste osnove vrtnarjenja, kompostiranja in shranjevanja živil, kar vam bo omogočilo, da se povežete z naravo in živite bolj trajnostno.
- Se uspešno vključili v učenje na daljavo: S strategijami in metodami, ki so posebej zasnovane za ranljive skupine, boste lažje premagali ovire in izkoristili prednosti digitalnega izobraževanja.
Pridružite se nam na tej poti in odkrijte, kako vam lahko te knjižice pomagajo doseči vaše cilje in ustvariti boljše življenje.
*E-publikacije niso lektorirane.
Pobeg k sreči: Knjižica dobrih praks
Knjižica dobrih praks je nastala kot rezultat projekta Erasmus+: Pobeg k sreči (ang. Escape to Happiness), in predstavlja zbirko 40 dobrih praks za izboljšanje dobrega počutja odraslih. Projekt je združil osem partnerskih organizacij iz vse Evrope z namenom raziskovanja in dokumentiranja učinkovitih praks za spodbujanje dobrega počutja pri odraslih udeležencih izobraževanja.Knjižica je razdeljena na štiri poglavja:
- Poglavje 1 - Izboljšanje dobrega počutja odraslih: To poglavje se osredotoča na prakse, ki neposredno prispevajo k splošnemu dobremu počutju, kot so spodbujanje pozitivnih odnosov, krepitev občutka pripadnosti in nega čustvenega ravnovesja.
- Poglavje 2 - Vaje čuječnosti in refleksije: V tem poglavju so predstavljene tehnike za spodbujanje čuječnosti in refleksije, ki odraslim pomagajo, da se bolje zavedajo sebe in se z izzivi soočajo z večjo odpornostjo.
- Poglavje 3 - Vaje na prostem in telesne dejavnosti: To poglavje poudarja pomen povezave med telesnim in duševnim zdravjem ter predstavlja prakse, ki izkoriščajo moč narave in gibanja za izboljšanje počutja.
- Poglavje 4 - Projekti, knjige in orodja: V tem poglavju so predstavljeni projekti, knjige in orodja, ki so koristni pri skrbi za dobro počutje odraslih.
Vsako poglavje vsebuje opis posameznih praks, ki so predstavljene na jasen in jedrnat način. Poleg opisa vsaka praksa vsebuje tudi povezavo do dodatnih informacij in gradiv.
Glavni cilji knjižice so:
- Opremiti izobraževalce odraslih z orodji za izboljšanje dobrega počutja njihovih učencev.
- Razširiti koristi predstavljenih praks na širše področje izobraževanja.
- Navdihniti izobraževalce, da v svoje delo vključijo prakse za spodbujanje dobrega počutja.
Knjižica je dragocen vir za vse, ki se ukvarjajo z izobraževanjem odraslih in si prizadevajo za ustvarjanje spodbudnih in vključujočih učnih okolij, ki spodbujajo dobro počutje udeležencev.
PRENOS KNJIŽICE DOBRIH PRAKS
Začinimo trajnost
Knjižica vsebuje zbirko receptov udeležencev študijskega krožka "Začinimo trajnost", ki ga je organizirala Zasavska ljudska univerza v sodelovanju z Varstveno delovnim centrom Zasavje. Udeleženci so se na krožku učili o trajnostnih praksah v kulinariki, kot so recikliranje, zmanjševanje odpadkov in pomen lokalnih sestavin. Knjižica vsebuje recepte za jedi kot so: čičerikin namaz, cvetačna juha, zelenjavni hlebčki, filane paprike, lečina pečenka z jajci, bučkine kroglice v paradižnikovi omaki, testeninska solata, jabolčni drobljenec, sadna fantazija in korenčkov sok. Vsak recept vsebuje seznam sestavin in podroben opis postopka priprave.PRENOS E-PUBLIKACIJE ZAČINIMO TRAJNOST
Samooskrba za začetnike
E-knjižico so pripravile udeleženke študijskega krožka "Zeleni koraki" na Zasavski ljudski univerzi. Knjižica predstavlja praktičen vodnik za začetnike v svetu samooskrbe. Namenjena je vsem, ki si želijo vzpostaviti bolj trajnosten način življenja in se zbližati z naravo.
Knjižica je razdeljena na več poglavij, ki pokrivajo različne vidike samooskrbe:
- Klasični vrt: To poglavje bralcem predstavi osnove vrtnarjenja, od priprave zemlje in načrtovanja vrta do izbora rastlin in skrbi za vrt. Poudarek je na naravnih in trajnostnih pristopih, kot sta kolobarjenje in uporaba naravnih gnojil ter metod zatiranja škodljivcev.
- Kompostiranje: Tukaj se bralci naučijo, kako spremeniti kuhinjske in vrtne odpadke v dragoceno hranilo za vrt.
- Gozdni vrt: To poglavje predstavi koncept gozdnega vrta, ki posnema naravne gozdne ekosisteme. Bralci se seznanijo s slojevito strukturo gozdnega vrta, izborom rastlin in koristmi, ki jih takšen vrt prinaša.
- Vrt v lončkih in druge alternative: Namenjeno je tistim, ki nimajo veliko prostora, a si vseeno želijo nekaj svojega pridelati. Poglavje ponuja nasvete za gojenje zelenjave, zelišč in drugih rastlin v lončkih, zabojih in drugih posodah na balkonih, terasah ali celo okenskih policah. Podrobno so opisani tudi kalčki in mikrozelenjava kot odlična možnost za "hiter pridelek" na kuhinjskem pultu.
- Shranjevanje in predelava živil: To poglavje bralcem predstavi različne metode shranjevanja in predelave živil za kasnejšo uporabo. Med drugim so predstavljeni recepti za pripravo pesta iz bazilike in drobnjaka.
- Stara znanja in dobri nasveti: Knjižica ponuja tudi vrsto starih znanj in dobrih nasvetov za uspešno samooskrbo, kot je na primer uporaba setvenega koledarja Marije Thun.
- Avtoritete samooskrbe v Sloveniji: V tem poglavju so predstavljeni nekateri posamezniki in organizacije, ki se v Sloveniji ukvarjajo s samooskrbo in trajnostnim načinom življenja. Med njimi so Sanja Lončar, Društvo za celostno samooskrbo Samooskrbni.net, ddr. Ana Vovk, Irena Rotar in Fanči Perdih s Semenarsko hišo Amarant.
- Baza samooskrbnih kmetov, trajnostnih trgovin in še več: Knjižica zaključuje s seznamom samooskrbnih kmetij, trajnostnih trgovin in drugih virov, kjer lahko bralci dobijo dodatne informacije o samooskrbi in trajnostnem življenju.
Knjižica je napisana v preprostem in razumljivem jeziku, opremljena pa je s številnimi fotografijami in ilustracijami. Poleg praktičnih nasvetov ponuja tudi navdih in motivacijo za vse, ki si želijo živeti bolj trajnostno in v sožitju z naravo.
PRENOS E-PUBLIKACIJE SAMOOSKRBA ZA ZAČETNIKE
Učenje na daljavo za ranljive odrasle
E-priročnik, ki je nastal v okviru Erasmus+ projekta: Učenje na daljavo za ranljive odrasle, predstavlja zbirko strategij, dobrih praks in metod za učenje na daljavo, namenjenih ranljivim skupinam odraslih. Nastal je v sodelovanju strokovnih delavcev iz Slovenije, Hrvaške, Estonije, Nizozemske in Cipra.Potreba po takšnem priročniku se je pokazala med pandemijo COVID-19, ko se je izobraževanje preselilo na splet. Številni izvajalci izobraževanja odraslih so se prvič srečali z izzivi učenja na daljavo in poročali o preobremenjenosti in ovirah pri motiviranju udeležencev, še posebej tistih iz ranljivih skupin.
E-priročnik je namenjen predvsem:
- Izvajalcem izobraževanja odraslih
- Svetovalcem
- Učiteljem
Priročnik se osredotoča na naslednje ranljive skupine odraslih: Starejši, priseljenci, odrasli s posebnimi potrebami, brezposelni, osipniki in podeželsko prebivalstvo.
Za vsako skupino so predstavljene:
- Značilnosti in omejitve
- Specifične ovire pri učenju na daljavo
- Strategije za motiviranje
- Primeri konkretnih metod in delavnic za učenje na daljavo
Glavni cilji e-priročnika so:
- Ponuditi praktično pomoč in podporo izvajalcem izobraževanja odraslih pri delu z ranljivimi skupinami na daljavo.
- Predstaviti preizkušene strategije in metode, ki so se izkazale za učinkovite pri učenju na daljavo.
- Spodbuditi inovativnost in prilagodljivost pri uporabi tehnologije v izobraževanju odraslih.
Verjamemo, da bodo novi pristopi k poučevanju in učenju, ki so se razvili med pandemijo, pomembni tudi v prihodnosti.