Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje
Ime projekta: Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje (krajše Ozaveščanje za VŽU)
Vodilni partner: Andragoški center Slovenije
Sofinancirata: Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+)
Partner za regijo Zasavje: Zasavska ljudska univerza
Časovni okvir: 1. 4. 2023 – 31. 10. 2028 (ZLU je k projektu pristopila v juniju 2024)
Sem lahko zraven? LAHKO.SI!
Znanja, spretnosti in kompetence so naš največji zaklad, ki nam ga nihče ne more vzeti. Pomen njihovega pridobivanja na vseh ravneh in v vseh življenjskih obdobjih je eno od vodil projekta Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje (VŽU). Sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+). Andragoški center Slovenije ga bo ob soustvarjanju 12 regijskih koordinatorjev izvajal do oktobra 2028. Nastal je kot nadgradnja dosedanjih prizadevanj, kot so Tedni vseživljenjskega učenja (TVU), Parada učenja, Dnevi svetovalnih središč in drugih iniciativ za boljšo ozaveščenost za VŽU.
Zakaj "Lahko.si"?
Projekt nosi slogan Lahko.si, ki temelji na univerzalni resnici: dokler živiš, ustvarjaš svojo prihodnost. Andragoški center Slovenije je v sodelovanju z 12 regijskimi koordinatorji, med katerimi smo tudi Zasavska ljudska univerza, prevzel vodilno vlogo v prizadevanju, da VŽU postane dostopno in transformativno za vse. Lahko.si zato ni le slogan, je priložnost, da ozavestimo prisotnost VŽU, njegovo dostopnost in transformativno moč. V hitro spreminjajoči se družbi so prilagajanje, kritično razmišljanje in nadgrajevanje spretnosti ključnega pomena.
Vse državljanke in državljane vabimo, da se pridružijo gibanju VŽU, usvajanju novega znanja in spretnosti. Poudarjamo potencial, ki ga ima vsak posameznik.
Namen in cilji projekta – kaj želimo doseči?
- Okrepiti želimo splošno zavedanje vseh odraslih o pomenu učenja, spremeniti učno kulturo v Sloveniji ter preseči stereotipne predstave o tem, kaj učenje je in čemu je namenjeno;
- utrditi pozitiven odnos do VŽU, ki prinaša napredek na osebnem, družbenem in profesionalnem področju;
- prispevati k povečanju prepoznavnosti in ugleda VŽU;
- izboljšati spretnosti za delovanje v sodobni družbi in pripomoči k pozitivnemu odzivu na tehnološke, demografske in podnebne spremembe;
- izboljšati sodelovanje med izvajalci izobraževanja odraslih in drugimi deležniki na nacionalni in lokalni ravni.
V naslednjih petih letih bomo po različnih komunikacijskih kanalih aktivno nagovarjali vse odrasle ter posamezne ciljne skupine (starejše, mlajše odrasle z nižjo stopnjo izobrazbe, migrante in priseljence, zapornike in bivši zapornike). Poudarjali bomo, da je učenje v odrasli dobi priložnost, ki ponuja rast. Dostopno je v vseh okoljih, v lastnem ritmu in brez stresa.
Kaj konkretno prinaša projekt?
- Večletno vseslovensko medijsko kampanjo, s katero bomo ozaveščali in krepili gibanje za VŽU – prvič v zgodovini Slovenije!
- Regijsko mrežo koordinatorjev (12), ki so glas projekta v lokalnem okolju – projekt povezuje Slovenijo!
- 50 novih dogodkov za ozaveščanje o pomenu VŽU po vsej Sloveniji!
- Nov spletni portal si, kjer bomo z interaktivnimi vsebinami krepili voljo do učenja in motivirali posameznike, da prevzamejo odgovornost za svojo pot učenja in nadaljujejo svoj osebni in profesionalni razvoj.
- Novi družbeni profil Lahko.si – gibanje, ki navdušuje.
Lahko si, kar želiš. Nauči se nekaj novega že danes.
Temeljne kompetence Zasavje | 2023–2029
Večgeneracijski center Zasavje+ (VGC Zasavje+)
Ozaveščanje, obveščanje različnih javnosti in spodbujanje k večji vključenosti v vseživljenjsko učenje
Tedni vseživljenjskega učenja (TVU)
ERASMUS+ projekti
Univerza za tretje življenjsko obdobje Zasavje
Zaključeni projekti
Drugo
Finančno pismeni, finančno varni