Rezultati projekta
OBSEG SVETOVALNEGA DELA
Aktivnosti projekta Svetovanje za odrasle 2015 – Zasavje, ki je potekal od 20. 3. do 31. 10. 2015 je izvajala Valentina Uran v obsegu 80 % delovnega časa. V času trajanja projekta je na projektu opravila 1.050 delovnih ur.
V projekt smo vključili 99 odraslih, za katere smo izvedli 303 svetovalne storitve (za 93 strank smo izvedli najmanj 2 svetovalni storitvi).
Vsebina svetovanja:
- Z vsakim udeležencem svetovanja smo izdelali osebni svetovalni načrt.
- Udeležence smo v skladu z njihovimi oz. potrebami podjetja napotili v postopke ugotavljanja in vrednotenja neformalno pridobljenih znanj za jezikovne kompetence: 15 se jih je vključilo v postopek vrednotenja sporazumevanja v slovenščini kot tujem jeziku, 21 v postopek vrednotenja sporazumevanja v angleščini, 8 v postopek vrednotenja sporazumevanja v nemščini ter 9 v postopek vrednotenja kompetence digitalna pismenost.
- 21 udeležencem svetovanja smo pomagali pri urejanju dokumentacije v portfolijo oz. mapo kariernih dosežkov.
- 5 udeležencem svetovanja smo pomagali ustvariti profil v aplikaciji e-portfolijo in jim posredovali navodila za oblikovanje elektronskega portfolija.
Za vsakega udeleženca svetovanja smo spremljali rezultate:
- 50 % udeležencev svetovanja se je vključilo v neformalne oblike izobraževanja,
- 14 % jih je pridobilo NPK,
- 2 % sta pridobila drugo javno listino,
- 1 udeleženec je dobil zaposlitev,
- pri 32 % udeležencev svetovanja pa je bil rezultat nekaj drugega (večja aktivnost pri iskanju zaposlitve, vrednotenje jezikovne kompetence, izdelan portfolijo, motiviranje za vključitev v vseživljenjsko učenje...).
Ciljne skupine v projektu:
- V projekt je bilo vključenih nekoliko več žensk kot moških, odstotek se ujema z deležem žensk oz. moških med odraslim prebivalstvom v Zasavju.
- 36 % udeležencev projekta je bilo aktivnih odraslih, starih med 45 in 64 let, 16 % je bilo mladih do 24 let.
- Skoraj 80 % udeležencev je imelo največ V. stopnjo izobrazbe. Od tega jih je imelo 12 % nedokončano ali dokončano OŠ in 29 % dokončano nižjo ali srednjo poklicno šolo.
- 48 % udeležencev projekta je bilo zaposlenih, od tega 15 % v postopku izgube zaposlitve, 35 % udeležencev pa je bilo brezposelnih, od tega 17 % dolgotrajno brezposelnih.
- Ranljive skupine: 25 % udeležencev projekta je bilo starejših zaposlenih (nad 45 let), 6 % je bilo starejših brezposelnih (50+), 7 % je bilo mladih, ki so izstopili iz rednega šolanja, 13 % je bilo migrantov.
PARTNERSKO SODELOVANJE
Pri izvajanju projekta smo sodelovali s podjetji in zavodi, ki so na svetovanje napotili svoje zaposlene:
- Steklarna Hrastnik d.d.: v projekt je bilo vključenih 7 zaposlenih, ki smo jim ovrednotili jezikovno kompetenco sporazumevanja v angleščini.
- Dom upokojencev Franc Salamon Trbovlje: v projekt je bilo vključenih 8 zaposlenih, ki smo jim ovrednotili kompetenco digitalna pismenost.
- Lafarge Cement d.d. Trbovlje: v projekt je bilo vključenih 13 zaposlenih, s katerimi smo izdelali osebne izobraževalne načrte.
V projektu smo sodelovali tudi s Centrom za socialno delo Zagorje in Zavodom RS za zaposlovanje, Območno službo Trbovlje. Vloga partnerjev je bila spodbujanje in motiviranje odraslih za vključitev v svetovanje.
OBVEŠČANJE JAVNOSTI
Informacije o projektu smo objavili na podstrani projekta na spletni strani Zasavske ljudske univerze. Za namene promocije smo oblikovali logotip projekta ter letak.
Pri obveščanju javnosti smo sodelovali z lokalnimi mediji:
- Projekt smo predstavili na Radiu Aktual Kum (4. 9. 2015 in 27. 10. 2015) in na lokalni televiziji ETV (začetek septembra).
Radio Aktual Kum, 4. 9. 2015 - 1. del, Radio Aktual Kum, 4. 9. 2015 - 2. del, Radio Aktual Kum, 27. 10. 2015,
- Objavili smo prispevek o projektu v časopisu Zasavski tednik (27. 8. 2015).
Izvedli smo tudi 11 skupinskih predstavitev za različne ciljne skupine pri partnerjih ter predstavili projekt na Paradi učenja na stojnici ZLU in ISIO.